A więc mnie nikt nie przeprosi za wszystko to, co się stało? Nikt nie będzie tłumaczył, że mógł wymyślić lepiej? Nikt mi nie powie: Maleństwo, jakżeś się dzielnie trzymało! Nikt mi medalu nie przyzna ni po ramieniu poklepie? MPJ
Blog > Komentarze do wpisu

RZS, a oczy cz.II.

"Ponieważ RZS jest chorobą autoimmunologiczną całego organizmu, poza problemami związanymi ze stawami, chorzy cierpią na wiele innych dolegliwości a wiele narządów jest szczególnie podatna na choroby. Są to m.in. i oczy – chorzy na RZS znacznie częściej skarżą się na choroby oczu i problemy ze wzrokiem.

Najbardziej narażona na uszkodzenia jest rogówka – nieleczona może doprowadzić do dużych problemów ze wzrokiem.

Wymienia się następujące choroby oczu na które szczególną uwagę powinni zwrócić pacjenci z RZS i ich lekarze:

Suchość oczu. Jedno z podstawowych objawów pozaetatowych choroby. Objawia się zaczerwienieniem, uczuciem piasku w oczach, pieczeniem czy wręcz brakiem łez  i zamazanymi obrazem. Problem wymaga regularnego stosowania kropli nawilżających do oczu, czasem uniemożliwia stosowanie soczewek kontaktowych.  Poważna suchość oka -zespół suchego oka – może wymagać drobnej interwencji okulisty, zamknięcia za pomocą specjalnych koreczków punktów łzowych, tak by łzy nawilżał oko.

Zapalenie twardówki, czyli stan zapalny w ścianie gałki ocznej. Objawia się silnym bólem, promieniującym w okolice czoła czy zatok. Obrzęk, zaczerwienienie, utrata ostrości widzenia. Zapalenie twardówki, szczególnie martwicze jest groźne dla pacjenta, może doprowadzić do poważnego uszkodzenia wzroku. Wymaga natychmiastowego leczenia kortykosteroidami i ma charakter nawracający.

Zapalenie tęczówki, zapalenie błony naczyniowej oka. Wśród objawów wymienia się ból, światłowstręt, czasem wydzielina z oka. Osłabienie ostrości wzroku, mętność wzroku. Choroba może nasilać się stopniowo i prawie bezobjawowo, dlatego wszystkim chorym na reumatoidalne zapalenie stawów zaleca się regularne wizyty u okulisty i podstawowe badanie wzroku.

Wśród chorych na RZS częstsze jest także występowanie zaćmy i jaskry, powodowane zarówno chorobą tkanki łącznej, stanami zapalnymi stawów jak i niektórymi lekami na RZS. Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, co za tym idzie jaskrę.

Podobne problemy dotyczą dzieci z młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów".

 

Źródło:
RA and Your Eyes: What You Need to Know, www.everydayhealth.com/rheumatoid-arthritis/living-with/rheumatoid-arthritis-eye-complications/sobota, 26 maja 2018, bognna

Polecane wpisy

  • RZS fakty i mity.

    " Połowa Polaków po 40. roku życia przyznaje, że wie, czym jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – wynika z badania „Zdrowa ONA”. Jednak t

  • Hmmmm.... .

    If an unhealthy gut is the most important factor in understanding the trigger for many diseases, the state of our gums runs it a close second. In a new study, g

  • RZS - leki.

    "Aby prawidłowo leczyć reumatoidalne zapalenie stawów choroba musi być dobrze sklasyfikowana. Wybór leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów zależy od kilku cz

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
bognna
2018/05/26 16:07:11
Kasia - nie ma obrazkow;)))))
-
2018/05/26 20:15:53
Ach Ty ;))) świetnie mnie rozgryzłaś ! Na mnie makabrycznie
podziałały te zdjęcia (obrazki;). W końcu ja tak odbieram świat
- głównie kolorem, kształtem.
Niech Twoje oczka będą ZAWSZE ZDROWE !
-
2018/05/27 05:53:00
Cześć Bognno:))

Przez wiele lat pracowałem w branży optycznej, ale zawsze widok schorzeń oka wyciskał mi łzy, więc jestem wdzięczny, że dziś bez fotografii. Z kilku badań oka można też "wyczytać" dolegliwości, których inne badania nie są w stanie jasno nakreślić, także z drugiej strony oczy są zwierciadłem całego ciała, a nie tylko duszy.

Pozdrawiam niedzielnie:)))
-
2018/05/27 14:26:55
Dziękuję za ten wpis.
-
bognna
2018/05/28 11:13:12
Kobieto - mam prawdziwa nadzieje, ze Cie ten problem nie dotyczy.
-
bognna
2018/05/28 11:48:24
Rajca Osho - oczy sa istotnym zrodlem informacji o stanie zdrowotnym. Stad to moje zdziwienie, ze te moje sa ciagle zdrowe:)

Obrazkami nie chcialam epatowac. Takie sa niestety realia.
-
bognna
2018/05/28 16:08:49
kasia - i Twoje rowniez:))))
-
2018/05/31 20:24:14
Im więcej czytam o chorobach tym bardziej dochodzę di wniosku, że u kazdego przebiega to inaczej.
-
2018/06/01 08:10:11
Może lepiej się skupić nie na tym co grozi, tylko na tym., że jest dobrze i tak ma pozostać. Niech Twoje oczy będą zdrowe a reszta przestanie dokuczać w jak największym stopniu. I w ogóle niech te choróbska idą w cholerę jasną!!!
-
bognna
2018/06/01 17:09:33
Ano niech ida Anno:)))))
Dziekuje za dobre slowa i milego weekendu zycze.
-
bognna
2018/06/01 17:23:30
Centrum - akurat w tych okolicznosciach rozny przebieg choroby dziala na moja korzysc:)

I oby tak dalej.
Milego weekendu.